Blog

Co si obléct přes sako?

11. 11. 2015

Kompletní průvodce zimními kabáty a bundami

S prvními mrazy vás určitě trápí, co na sebe, abyste dokonale sladili váš oblek s vnější vrstvou. Za mě je to určitě kabát, přesto lze klasickou zimní bundu také chytře zkombinovat. Možností je několik.

Pojďme pěkně od začátku, to znamená od klasiky. Pokud si chcete pořídit kabát, který využijete ráno do práce a večer do divadla či baru, určitě vás krejčí bude přemlouvat k raglanu. Věřte mu, nic elegantnějšího neexistuje. Raglan pro všechny mistry ruční práce s látkou znamená úzké klopy, jednořadé zapínání, skryté kapsy, jeden či dva zadní rozparky. 

Preferujete něco sportovnějšího? Pak si řekněte o kaban, který každým svým detailem připomíná uniformu francouzských námořníků – délka nad kolena, dvouřadé zapínání, nakládané kapsy a prakticky velké klopy. 


Jste odvážnější a rádi se stáváte středem pozornosti kolemjdoucích?  Pak pro vás mám obzvláště povedené kousky. Pelerínu a pončo. Možná si ťukáte na čelo, že není třeba sahat do historické ani dámské garderoby, ale touto poznámkou byste si na italském festivalu pánské módy Pitti Uomo vysloužili zasloužený výsměch. Pelerína je totiž dokonalý pánský oděv. Navíc jím byla odjakživa. Francouzské slovo le pèlerin znamená v českém překladu poutník. Připomíná plášť, nemá rukávy, ale pouze průhmaty a při pohybu vlaje kolem těla svého majitele. 


Od peleríny už není daleko k ponču. Pokud si ho pořídíte z vlněné tkaniny s vysokou gramáží, zastane funkci i dvouřadého kabátu s klopami. A pokud vás přestane bavit, obalte si ho kolem krku a zodpovědně zastane roli velkého šálu. 


Pokud mluvíme o zimním oblečení, určitě nesmíme zapomenout ani na bundy. Ovšem, není bunda jako bunda. Zapomeňte na neforemný šustivý tmavomodrý pytel s gumovým logem na prsou. Raději zvolte hnědý či khaki nepromokavý materiál, prošívání a zapínání na patenty. Takováto bunda je zcela praktická a oblékejte ji, pokud řídíte skútr či kolo (neprofouknete) nebo vycházíte do deštivého dne (neboť nepromoknete). Však také tato bunda pochází z anglického venkova od mistrů lovu. Pokud si zapnete Vraždy v Midsomeru, uvidíte ji v několika variantách a různých provedeních. 


Nu, a něco extra nakonec. V případě, že se rádi necháváte inspirovat novými módními trendy, jedním z nich je neschovávat krásné ručně šité sako pod tmavý kabát, ale uschovat tu nejhřejivější složku outfitu právě pod sako. Upřímně, nejsem zastáncem prošívaných vest z umělých materiálů. Nicméně praktičnost jim upřít nemohu, a pokud se schovají pod sako, tak vlastně, proč ne. 


Který ze střihů je pro vás jako dělaný? Zastáváte klasiku nebo si v módě rádi zaexperimentujete?

 

Newsletter

Přihlaste si friendly novinky a budete vědět, co na vás šijeme.

Buďte v obraze a ukažte svůj styl na našem Instagramu

Na Instagram