Blog
Lawartky: pořádné boty s francouzskou špičkou

Lawartky: pořádné boty s francouzskou špičkou

3. 11. 2015

Šaty dělají člověka a boty gentlemana. V Čechách je opravdu jen málo lidí, kteří je umí navrhnout. Jedním z povolaných je Erik Martin Lawart – švec, který obouvá ty, kteří to se stylem myslí doopravdy vážně. A proto navrhnul i ty pro FriendlySuits. 

Jaké boty jste ve spolupráci s FriendlySuits vytvořil?

Jsou to dva páry bot a plánujeme další tři. Střihově jsme zatím vyrobili klasické plain oxfordky a derby. No a na cestě jsou wholecuty, monky a ještě jedny derbovky. Do budoucna ale plánujeme pod značkou FriendlySuits design by Lawart představit kompletní paletu od loaferů po chelsea. Konkrétně se bavíme o botách, které dokážou svému nositeli zvednout sebevědomí, mají sexy tvar, taky ksicht a fazónu, která rozhodně nebude lidi otravovat… jestli jsem se tedy vyjádřil správně. 

Zcela. Proč jste kývl na spolupráci právě s Friendly Suits?

Věřte mi, že s takovým nápadem už za mnou bylo spoustu lidí, ale všichni mluvili nesmysly, až na Kryštofa s Petrem. Nejsou to kecálkové, naopak přesně vědí, co chtějí, jsou schopní dotáhnout vše do konce. A tak se mohl dát do pohybu stroj, který se ubírá až za hranice naší fantazie. 

Jak cesta onoho stroje probíhala?

Kluci řekli, že chtějí pět bot, já jsem je namaloval a Kryštof s Petrem je odsouhlasili. Udělali jsme prototypy a poslali je do tří fabrik. Ani jedné se nepovedly podle našich představ, nicméně jsme dali šanci jedné z nich, protože dobře komunikovala a cítili jsme z její strany zájem. Pak jsme se za nimi vydali až do Portugalska, blízko Porta, kde jsem měl možnost dohlížet na celý proces už od kopyta a upozorňovat je na chyby. Bylo příjemný sledovat, jakou měli radost, když se bota povedla a mohli při její výrobě použít postupy, o kterých si mysleli, že už je zapomněli. 

Jaké to je, když švec musí svou práci svěřit do rukou fabriky?

To je běžná praxe, ale je třeba dělat supervizora a kontrolovat každou botu. Kdyby nesplňovaly mé požadavky, tak by na nich nesmělo být jméno Lawart. Miluju dělat design a pracovat s fantazií. Zároveň se mi líbí, že se mohu podílet na definování pánské módy v Čechách a nějakým způsobem společnost edukovat. Ale upřímně jsem takový úspěch nečekal. Věděl jsem, že ty boty jsou dobré, ale myslel jsem, že tu lidi raději nakupují od známých britských značek. Nicméně se ukázalo, že pořád chtějí pořádný boty s francouzskou špičkou. 

Lze boty nějak upravit dle přání zákazníka?

Co se týče střihu, tak nikoli. Ale lze na ně dát monogram a změnit jejich barvu. To je trochu těžší práce, protože barvy se nedají úplně přesně definovat. Je tedy třeba si se zákazníkem sednout a barvu si upřesnit. Ale co se týče barvení, tak to už si dělají Friendly Suits sami. 

Newsletter

Přihlaste si friendly novinky a budete vědět, co na vás šijeme.

Buďte v obraze a ukažte svůj styl na našem Instagramu

Na Instagram